Nedir İnternet Projesi?

Türkiye olarak her ne kadar batılı ülkelerden geri kaldığımızı düşünsekte dünyanın büyük bir çoğunluğuna göre teknolojinin nimetlerinden faydalanıp geriye kalan azınlığın ne yaptığından habersiz bir şekilde internet kullanıyoruz. En kötü dokunmatik telefonla yaptıklarınız Afrika’da bir çocuğun hayal edebileceği özelliklere sahip ulaşılması güç bir ütopyadan öte gidemiyor.

Dünyada çok az insan bunu düşünüyor kafa yoruyor. Ancak öyle bir kesim var ki dünyanın geriye kalan 4 milyar insanı onlar için çok kıymetli. Bu nedenle aralarında Google, Facebook, Samsung, Nokia(yani artık Microsoft) nın bulunduğu teknoloji devleri  çok yakın bir zaman içinde dünyanın geri kalan kısmına interneti götürmeye kararlı.

Peki neden teknoloji devleri bu insanlarla ilgileniyor?

Tabi ki sadece kara kaşı kara gözüne bu insanlara internet ulaşıp ulaşmadığını önemseyecek değiller. Hem yeni 4 milyar like hem yeni ürün pazarı hem de sektöre taze kan kazandıracak olan yeni kullanıcılar, şirketlerin 4 milyar insanı dikkate almasının sebebi. Ancak asıl neden bu değil. Gerçek neden dünyanın en güçlü devletlerinin ulaşamadığı, savaşları kazanıp kaybettirecek bir güce sahip olunmak istenmesi. Çok değil kısa bir süre önce kendilerinden yaşça çok ufak 28 yaşında bir gencin arap baharında kitleleri haraket ettiren güce sahip olması onların iştahını kabarttı. Hepsi dünyanın en etkili sosyal silahı karşısında gömleklerinin önünü iliklediler. İşte teknoloji devlerinin peşinden koştukları güç bu.

Nasıl 4 Milyar İnsana İnternet Ulaştırılacak?

Google uzun süren araştırmaların sonucunda çözümü buldu. “Balon Planı” dediğimiz  yöntemle Google stratosfere gönderilecek balonlar sayesinde gökyüzünde bir ağ örülecek ve güneş enerjisiyle haraket eden motorlarla çalıştırılan motorlar sabir bir yönde haraket ettirilip üzerindeki alıcılarla GSM operatörlerinin ulaşamadığı bölgelere internet götürecek. Böylelikle internetin hiç ulaşmadığı çöl, dağ, orman ve fakir bölgelere internet erişimi sağlanmış olacak.

Bu fikri gece gündüz demeden düşünen Facebook patronu Mark Zuckenberg’in uykuları kaçmış olacak ki anlaştıkları teknoloji şirketleriyle Ağustos ayı içerisinde internet.org projesini duyurdular. Projenin amacı henüz internetle hiç tanışmamış olan 4 milyar kişiye internet hizmeti verebilmek.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü